Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir

Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir

Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir

Egzersizler
( Hug-A-Ball Head Stretch | Sıçrama  | Pullover | Chin-Up )

Boy Uzatan  Beslenme Kürü

Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir. Boyu kısa olan gençler öncelikle bir hastahanede parmak uçlarının röntgeni çekilerek epifiz dokularının kapanıp kapanmadığını öğrenmesi gerekir.

Beslenme kürü:  Öncelikle haftada 3 gün birer gün arayla balıkların sırt kısmındaki siyah etten 50-60 gram kadar tüketmesi gerekir. Bu Balıklar torik, kefal, palamut, uskumru . Bu kesinlikle 5 –6 ay düzenli olarak tüketilmesi gerekir.  Birde hafta yine 5-6 ay boyunca tüketmeniz gerekir. Bu kür 21 yaşına kadar kesin olarak  etkilidir.da 1 gün gece yatarken Melisa Çayı içilmesi gerekir buda

Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir? : işte size boy uzatan en iyi 5 hareket. Haftada 3 gün ve maksimum tekrarlarla 45 dakika ile 1 saat arası çalışacağınız bu boy uzatma egzersizleri 22 yaşından küçük boy uzatmak isteyenler için mucize sonuçlar veriyor.

Boy Uzatma Barbell – Dumbbell Deadlift Hareketi Resimli  Anlatım 

Boy Uzatma Barbell veya Dumbbell ( halter veya dambıl) Deadlift Hareketi yapılışı; Barbell bir el üst bir el alt tutuşla omuz genişliği kadar açıklıkta kavranır.  Dizler hafif kırık pozisyonda kavranan ağırlık vücut dik oluncaya kadar kaldırılır. Nefes verilerek dizler kırılmadan eğilerek en alt noktaya kadar kontrollü bir şekilde indirilir.Nefes verilerek başlangıç pozisyonuna kadar yavaşça kaldırılır. Çok etkili bir arka bacak çalışmasıdır.

Dumbbell deadlift egzersizini eğer Boy Uzatma için yapacaksanız öne eğildiğinizde bacakları kırmayın ve öne doğru dambıl yere dokunana kadar eğilin . Vücut dik duruma geldiğinde vücudu beli çukur hale ve göğüs kasları yukarı bakacak şekilde omuzu geriye itin , yani dik durumdayken bel çukur,göğüs ileri olsun ki omurlar çalışsın ve omur aralarına kan dolsun.

Boy Uzatma Hug-A-Ball-Sirt-Esnetme-Hareketi – Hug A Ball

Yere Oturularak harekete başlanır. Bir plates topunu kucaklayarak göğsümüze doğru nefes vererek 30 sn kadar beklenir. Hareket sırasında nefes alıp verme normaldir .İleri seviyede hareket sırasında acı duyulana kadar beklenir ve yavaşça bırakılır.

Hareketi uzun süre tutarak sırt kaslarını iyice gerin birkaç set yapınca sırtınızda gerilme ve ısınma hissedersiniz. 30-40 sn ile başlayın ve ileride dakikalar ile süren bir gerinme olacak şekilde yapın. Burada dikkat edilecek nokta pilates topunun büyük boy olması ve gergin olması .  Az şişmiş yada gergin olmayan pilates topu istediğiniz sonucu almanıza engel olur.

Boy Uzatma Behind Head Stretch Germe Hareketi

Yere Oturularak harekete başlanır. Eller başın arkasında birbirine tutarak tutulur. Bir arkadaşınız dizini belinizin ortasına dayayarak dirseklerden tutar ve dirsekleri geriye doğru çekerek göğüs kaslarının gerilmesi sağlanır ve bu şekilde 30 sn beklenir. Germe işlemi sırasında nefes alıp verme normal olarak yapılır.

Eğer size yardım edecek kimse yoksa yada evde tek başınıza yapacaksanız, bir kapı aralığında yapabilirsiniz , kapı arasına şekildeki gibi oturarak ellerinizi enseden tutun ve dirseklerinizi yukarı kaldırın ve göğüs kaslarını ileriye doğru itin, bu sırada dirseklerden güç almalısınız ve ne kadar bekleyebilirseniz bekleyin sonra yavaşça bırakın.

Behind Head Stretch (dirsekler ile sırt ve göğüs germe hareketi) en az 4 set yapın ve haftada 3 gün yapmalısınız, boy uzatma yapan gençler daha fazla yapabilirler.

Merdivende Sıçrama Hareketi

Sıçrama veye Boy Kısalığı problemi yaşayan 22 yaşından küçük Erkekler ve 20 Yaşından Küçük Kız çocukları için çok iyi sonuç veren harekettir.

4-5 basamaklı merdiven veya merdivene benzeyen bir platformda yapılır. Hem uzun atlama hemde sıçramayı geliştirmek için haftada 2-3 gün çalışılmalıdır. Merdiven önünde durarak 2 basamak yukarıya sıçrıyoruz ve sonra 2 basamak daha sıçrıyoruz. Daha sonra merdiveni inip 1-2 dakika dinlendikten sonra yeniden deniyoruz.

Boy Uzatma Barbell Pullover Hareketi  Resimli Anlatım 

Boy Uzatma Barbell Pullover Hareketi  Resimli Anlatım; Düz bir sıra üzerine , baş ense kısmından hafifçe arkaya sarkacak şekilde uzanılır. Baş arkasında ve yerde bulunan Barbell iki el ile avuç içleri yukarıya bakacak şekilde, omuz genişliğinden biraz daha dar pozisyonda tutulur. Dirsekler kırık konumda nefes verilerek, başa teğet geçecek şekilde göğse doğru çekilir ve nefes alınarak yine en alt noktaya indirilir ve yere değdirmeden devam edilir. Nefes kapasitesini arttıran ve yetişme çağındaki gençlerin boyunun uzamasına yardımcı olan bir egzersizdir.

Barbell veya dumbbell pullover yaparken belinizi sehpadan ayırmayın , eğer belinizde ağrı veya bel fıtığı gibi kronik deformasyonlar var ise mutlaka belinize sporcuların kullandığı bel korselerinden takın. Yeni başlayanlar boş bar ile veya çok hafif dambıl ile yapabilir önemli olan başlamak gerisi gelir. Bu egzersizi boy uzatma için yapanlar hareketi çok yavaş yapmalı ve tekrarları maksimum yapmalı , haftada 2-3 gün yapabilirsiniz.

Barfiks (Chin-Up) Hareketi Nasıl Yapılır Resimli anlatım

Barfiks Yapmaya Programın en başında başlamalıyız. Bunun nedeni en taze kuvvetle barfiksi en iyi ve en kuvvetli biçimde yapmaktır. Bu hareket başlangıçta oldukça zor olduğu için ileri seviyelerinde de iyi bir ısınma hareketi olduğu için tercih edilmelidir.

Başlangıçta yapmak zor olduğu için bir arkadaşımız ayaklardan tutarak yardım eder.

Hareketi yaparken Barfiks demirini omuz genişliğinde tutmalıyız. Kendimizi yukarı doğru çekerken bacakları dizlerden kırmalıyız, nefes vererek yavaşça kafamız barfiks demirini biraz geçinceye kadar çekiyoruz ve nefes alarak kendimizi aşağı doğru bırakıyoruz bu şekilde 10-12 tekrar yapmalıyız.

Boy Uzatma – Boy Uzatan Hareketler Nelerdir

  • Yazan: Özer Çaylı
  • kaynak: bodyforumu.com >  gerekli izinalınmıştır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.