Çay demleme Tarifi Ve Tarihçesi Nedir

Çay demleme Tarifi Ve Tarihçesi Nedir


Çay demleme Tarifi Ve Tarihçesi Nedir

Türkiye’de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak münkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır.

Çay demleme Tarifi Ve Tarihçesi NedirBunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi,

fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. “Bitki çayı” terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur.

Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.

Tasiye Edilen Çaylar:

Çaykur bergomut aromalı karadeniz çayı,klasik sarı ve mavi paket ve lipton sarı paket Diğer marka çaylarda her ne kadar muhteva olarak aynı olsada yaprak boyutu ve sap Kısımlarının ayrılması konusundaki yeterli hassasiyetin göstermediklerini düşünüyoruz ..

Not: kullanılacak çayın içerisine her demlik için teneke kutularda satılan bergamut cayı ve bir tutam seylan çayı atılırsa aromatik kokulu demli ve berrak bir çay elde etmiş olursunuz.. ve demlemiş olduğunuz bu çayın nasıl demlendiği konusunda tarif vermekten yorulabilirsiniz..

Ekleyen : İlaç Rehberi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.