Ceviz Kaç Kalori – Cevizin Besin Değerleri

Ceviz Kaç Kalori – Cevizin Besin Değerleri

Ceviz Kaç Kalori – Cevizin Besin Değerleri

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki ceviz faydalı olduğu kadar kalorili bir yemiştir. 30 gram cevizde 190 kalori bulunur. Cevizin kalorisi çok yüksek olduğu için kilo aldıracağı düşünülür. Ancak araştırmalar günde 35 gram ceviz yiyen kişilerde, bir yıl içinde gözle görülür kilo kaybı olduğunu göstermiştir.

Cevizde ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri ile A, C, E, K ve B vitaminleri bulunur.

Araştırmalar göstermiştir ki cevizin faydalarının başında kalp fonksiyonunu iyileştirmesi gelir. Bunun sebebi de cevizin yüzde 72’sinin doymamış yağ asitlerinden oluşmasıdır. Dahası cevizdeki yağ asitleri kalsiyum emilimini artırarak, kemiklere de sağlık verir.

Cevizdeki mineraller metabolik faaliyetlere destek olur; büyümeyi ve gelişmeyi, sperm üretimini, sindirimi ve nükleik asit sentezini hızlandırır.

Cevizde bulunan maddeler vücutta kanserli hücrelerin büyümesini önler. Ceviz ayrıca antioksidan maddeler içerir. Bu da vücutta enflamasyonun yani yangının azalması anlamına gelir.

E vitamini açısından zengin olan ceviz, bu sayede cildi zararlı serbest radikallerden korur.

Uyku hormonu melatonin, cevizde doğal olarak bulunur. Bu nedenle uykusuzluk çekenlere yatmadan önce birkaç tane ceviz yemeleri tavsiye edilir. Ceviz ayrıca yiyenlerin ruh halini düzeltir. Yetişkinlerin depresyon ve strese karşı savaşında önemli bir silahtır.

kaynak: hürriyet.com.tr

100 Gram Ceviz Besin İçeriği

654

Cevizin Besin Değerleri Ve Kalorisi

Cevizin Besin Değerleri Ve Kalorisi, ceviz içerdiği protein , karbonhidrat kalori ve vitamin değerleri nelerdir, cevizin yağ oranı nedir. Ceviz sağlık açısından ne gibi faydası var ve içerdiği vitaminler.

Besin Değerleri Tablosu

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Miktarı
Kalori (kcal) 654Yağ Kalorisi 654
% Günlük Değer*
Toplam Yağ Miktarı 65.21g101%
Doymuş Yağ 6.13g31%
Sodyum (mg) 2.00mg1%
Potasyum 441.00mg13%
Toplam Karbonhidrat 13.71g5%
Diyet Lif 6.80g28%
Şeker 2.61g
Protein 15.23g31%

Vitamin A (iu) 30%
Vitamin C (mg) 1.3%
Kalsiyum (mg) 61%
Demir (mg) 3.12%
Vitamin E (mg) 2%
Vitamin K (µg) 2.70%
B1 Vitamini (mg) 0.057%
B2 Vitamini (mg) 0.130%
Niyasin (mg) 0.470%
Vitamin B6 (mg) 0.583%
Folik Asit (µg) 98.00%
Pantotenik Asit (mg) 0.57%
Fosfor (mg) 346.00%
Magnezyum (mg) 158.00%
Çinko (mg) 3.37%
Selenyum 4.90%
Bakır (mg) 1.30%
Manganez 3.41%

* Günlük Değerler 2.000 kalorilik bir diyet dayanmaktadır. Kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak günlük değeriniz daha yüksek veya düşük olabilir.

Porsiyon Miktarı1 Porsiyon

1

Ceviz, folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Ceviz yüksek kolesterol, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

Ceviz Nedir

Ceviz, cevizgiller familyasından Juglans cinsinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aromatik kokulu ağaç türlerinin ortak adı. Kışın yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünlerin özü bölmelidir. Tomurcuklar az sayıda pullarla örtülmüştür. Vikipedi
 
 

İçindekiler

Tarife

1

Ceviz, folik asit ve E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri, omega 3 yağ asidi açısından zengin bir kaynaktır. Ceviz yüksek kolesterol, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

Cevizin Besin Değerleri Ve Kalorisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.