Çileğin Besin Değeri – Çilek Kaç Kalori

Çileğin Besin Değeri – Çilek Kaç Kalori

Çileğin Besin Değeri – Çilek Kaç Kalori; Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çileğin faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirten uzmanlar, rengi, kokusu ve tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çilekte bol miktarda fosfor ve demir bulunduğuna dikkat çekti.

Çileğin B, C ve K vitamini açısından bir hayli zengin olduğunu belirten uzmanlar, “Çilek vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Bağırsak kurtlarının dökülmesini yardımcı olur, kanı temizler, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır. Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Hollywood yıldızları dişlerine çilekle masaj yaparak dişlerini beyazlatır. Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır, tansiyonu düşürür, ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır, güzellik katar cilde. Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar, damar sertliği ve böbrekteki kum taş gibi rahatsızlıkları önler ve zamanla bunların geçmesini sağlar. İdrar söktürücü özelliği vardır” diye konuştu.

Çileğin 100 gramında 37 kalori, 59 mg C vitamini (bu oran limondan bile fazla), 1 mg sodyum, 174 mg potasyum, 21 mg kalsiyum olduğunu belirten uzmanlar, çileğin hazmedilmesinin biraz zor olduğu için midesi hasta ve tembel olan kişilerin çilek suyunu tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Çilekle sağlık iksiri hazırlamanın formülünü de veren uzmanlar, “300 gram çilek yaprağı ve kökü 1 gece ıslatılarak ertesi gün 1 litre suda 20 dakika kaynatılıp çay gibi içilirse mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında hastalara fayda veriyor. Çilekte diğer meyvelerde bulunmayan salisilik asit bulunuyor” diye konuştu.

Çileğin fazla tüketilmesinin bazı kişilerde alerjiye sebebiyet verdiğini hatırlatan uzmanlar, “İyice yıkanmaması durumunda ise böbreklerde kum oluşmasına sebep olabilir. İhtiva ettiği potasyum ve fosfor ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı teşkil edebilir. Bu sebeple böbrek hastalarının doktora danışarak yemelerinde fayda vardır” dedi.

kaynak: sabah.com.tr

100 Gram Çilek Besin İçeriği

32.00

Çileğin Besin Değerleri (Çilek Kaç Kalori)

Çileğin Besin Değerleri (Çilek Kaç Kalori), Çilek, iyi bir folik asit, C vitamini ve mangan kaynağıdır. Yüksek oranda lif içerir. Artirit, gut, kanserden koruyucu etki gösterir. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 32.00
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 0.30g1%
Doymuş Yağ 0.01g1%
Trans yağ 0.00g
Kolesterol 0.00mg0%
Sodyum 1.00mg1%
Potasyum 153.00mg5%
Toplam Karbonhidrat 7.68g3%
Diyet Lifi 2.00g8%
Şekerler 4.89g
Protein 0.67g2%

A Vitamini 12.00%
C Vitamini 58.80%
Kalsiyum 16.00%
Demir 0.40%
D Vitamini 0.00%
E Vitamini 0.29%
K Vitamini 2.20%
Tiyamin 0.02%
B2 Vitamini 0.02%
Niyasin 0.39%
B6 Vitamini 0.05%
Folat 24.00%
B12 Vitamini 0.00%
Pantotenik asit 0.13%
Fosfor 24.00%
İyot 0.00%
Magnezyum 13.00%
Çinko 0.14%
Selenyum 0.40%
Bakır 0.05%
Manganez 0.39%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

 100 gr Çilek

1

Çilek, iyi bir folik asit, C vitamini ve mangan kaynağıdır. Yüksek oranda lif içerir. Artirit, gut, kanserden koruyucu etki gösterir. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Malzemeler

 100 gr Çilek

Talimatlar

1

Çilek, iyi bir folik asit, C vitamini ve mangan kaynağıdır. Yüksek oranda lif içerir. Artirit, gut, kanserden koruyucu etki gösterir. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Çileğin Besin Değerleri (Çilek Kaç Kalori)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.