En İyi Sağlıklı Beslenme Önerileri nelerdir?

En -Sağlıklı Beslenme nedir?

En İyi Sağlıklı Beslenme Önerileri

En İyi Sağlıklı Beslenme Önerileri nelerdir?Sağlıklı Beslenme birçok hastalığın engellenmesinde  ve sağlıklı  bir yaşam sürmekte önemli olan  kaliteli  beslenmeye, çocukluk veya gençlik yıllarında başlaması gerekiyor. Obezite, şeker hastalığı,  kalp hastalığı, felç  ve kanser de dahil olmak üzere bulaşıcı olmayan diğer hastalıklara karşı korunmaya yardımcı , sağlıklı beslenme, hazır ve paketlenmiş gıda  tarzı yemeklerin ve fast food beslenme ile ortaya çıkmasıyla geri plana atılsa da uzmanlar, insanların yediklerine her zaman  dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Yetişkinler için sağlık reçetesi

 1. Sağlıklı ve dengeli beslenme planı ise bireysel ihtiyaçlara göre düzenlenmesi gerekiyor.
 2. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun resmi veb sitesinde ise yetişkinler için sağlıklı beslenme önerileri şu şekilde sıralanıyor:
 3. Tam buğday ürünleri tüketilmelidir. (Tam buğday ekmeği, yulaf ve çavdar ürünleri, bulgur)
 4. Günlük 400 gram (5 porsiyon) sebze ve meyve tüketilmelidir.
 5. Basit şekerlerden alınan enerji toplam enerjinin yüzde 10’unun az olmalıdır.
 6. Yağlardan gelen enerji, toplam enerjinin yüzde 30’undan az olmalıdır. (Günlük toplam enerji ihtiyacı kadınlarda ortalama 2100 kcal, erkeklerde 2800 kkcal’dir.)
 7. Tuz tüketimi günlük 5 gramın altında ve iyotlu tuz olmalıdır.

Sağlıklı beslenme anne sütüyle başlıyor

 1. Sağlıklı beslenmenin küçük yaşlarda başlaması gerektiğinin önemli olduğun belirtildiği açıklamada çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri ise şu şekilde sıralanıyor:
 2. Bebekler, ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir.
 3. 6 aydan itibaren, anne sütü; yeterli, sağlıklı  ve besleyici yoğun tamamlayıcı besinler ile tamamlanmalıdır. Anne sütüne ilk 2 yıl boyunca devam edilmelidir.
 4. Şeker ve tuz besinlere kesinlikle eklenmemelidir.[

Pratik önerilerle sağlığınızı koruyun

 1. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezleri arasında yer alan sebze ve meyveler, yemeklere, ara öğünlere mutlaka eklenmeli ve mevsiminde tüketilmelidir.
 2. Etler pişirilirken görünen yağlardan arındırılmalı, doymuş yağlar (kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı) yerine bitkisel yağlar (zeytinyağı, ay çiçek yağı, kanola yağı), tercih edilmeli, kızartma-kavurma yerine buharda ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli, trans yağ içeren besin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 3. Yemeklere sonradan tuz ilave edilmemeli, masada tuz bulundurulmamalı, tuz içeren besin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 4. Şeker içeren yiyecek ve içecek tüketimi sınırlandırılmalı, şeker içeren besinleri tüketmek yerine meyve tercih edilmelidir.

( TRTTURK COM )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.