En İyi Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ve Kaydetme

Beden Kitle Endeksinihesaplama - kaydetme tablosu

hiddenppath hiddenppath

Ana Menu

Merhaba

Hosgeldiniz!

BMI veya BMR (gunluk almaniz gereken kalori) hesaplayabilirsiniz

Siteye Kaydolarak Kilo ve Kalori Takibi Yapabilirsiniz.

En İyi Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ve Kaydetme

En İyi Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ve Kaydetme

En İyi Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (Günlük Kalori Hesabı) Vücut kitle endeksi (VKİ)  vücudunuzdaki tahmini yağ miktarını gösteren bir değerdir. Bu değerin normalin üstünde olması vücutta fazla miktarda yağ olduğu anlamına gelir ve sağlığınız için risk oluşturur

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Ve Sonuç Analizi

En İyi Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ve Kaydetme

Ortalama BMI değerleri, Afrika ve Asya’da 22–23 kg/m2, Kuzey Amerika, Avrupa, bazı Latin Amerika ülkelerinde, Kuzey Afrika ve Pasifik Adalarında 25–27 kg/m2 olarak bulunmuştur. Türkiye’de ise; ortalama değer 25–26 kg/m2 olarak saptanmıştır. BMI, birçok toplumda artan bir eğilim göstermektedir.  BMI değerleri özellikle birçok hastalığın görülmeye başladığı orta yaş sonrası yaşlılık döneminde artmaktadır.

Son çalışmalara göre hayatın erken dönemlerinde zayıf olup, yetişkinlikde vücut ağırlığı fazla olan insanlarda yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabetin görülme olasılığı, zayıf olmayan kişilerden daha fazladır.

Vücut Kitle İndeksi formülü nasıl bulunur?

VKİ = kilonuz(kg) / ((Boyunuz(m))^2)


  1.    : Aşırı Zayıf
  2.       : Çok Zayıf
  3.  : Zayıf
  4.  : Normal 
  5.     : Kilolu
  6.    : 1. Derece Obez
  7.         : 2. Derece Obez
  8.      : 3. Derece Obez

Vücuttaki Yağ Dağılımı Nasıldır?

BKİ, toplam vücut yağı veya yağın vücudumuzda nasıl dağıldığı konusunda bilgi vermez. Karın bölgesindeki (abdominal) fazla yağın sağlık problemlerine yol açabileceği göz önüne alındığında bu durum önemlidir.

Yağ dağılımını ölçmenin bir yolu bel çevresi ölçümüdür. Bel çevresi, obezite ile ilişkili durumların yüksek riskini taşıyan kişileri basit ve pratik bir yolla tanımlamayı sağlar. Eğer bel çevresi erkeklerde 102 cm’in, kadınlarda 88 cm’in üzerinde ise, BKİ değerleri normal değerlerde olsa bile, bu kişilerin  sağlık problemleri açısından yüksek risk grubunda olmalarına neden olan fazla abdominal (karın içi) yağları olduğunu göstermektedir.

Bel çevresi ölçümü kişileri elma ve armut tipli olarak iki kategoriye ayırır. Vücut yağlarının çoğunun karın ve göğüs bölgesinde dağıldığını gösteren ve kişileri obezite ile ilişkili daha yüksek hastalık riskine sokan android yağ dağılımıdır (elma tip). Jinoid yağ dağılımı olan bireylerde (armut tip), vücut yağlarının çoğu kalça ve alt bölgelerdedir. Obez erkekler daha çok “elma” tipe, obez kadınlar ise “armut” tipe benzemektedir.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama (Günlük Kalori Hesabı)

Vücut kitle indeksi (BMI)  vücudunuzdaki tahmini yağ miktarını gösteren bir değerdir. Bu değerin normalin üstünde olması vücutta fazla miktarda yağ olduğu anlamına gelir ve sağlığınız için risk oluşturur

kaynak: eurostargym.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.