Fındığın Besin Değerleri – Fındık Kaç Kalori

Fındığın Besin Değerleri – Fındık Kaç Kalori

Fındığın Besin Değerleri – Fındık Kaç Kalori

Yağ (oleik asit çoğunlukta olmak üzere), protein, karbonhidrat, vitaminler (vitamin E), mineraller, diyabetik lifler, fitosterol (beta-sitosterol) ve anitoksidant fenoliklerin özel bileşimleri nedeniyle insan beslenmesi ve sağlığı açısından fındık, kuruyemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip bulunmaktadır.

Fındığın besleyici ve duyumsal özellikleri, onu gıda ürünleri için benzersiz ve ideal bir malzeme haline getirmektedir. % 60,5 oranında yağ içerdikleri için fındıklar iyi birer enerji kaynaklarıdır. Birçok araştırmacı, fındık tüketiminin insan beslenmesi üzerine olumlu etkileri olduğunu söylemiştir. Bu etkiler, tekli ve çoklu doymamış yağ asidi (% 82,8 oleik ve % 8,9 linoleik) bakımından zengin olan fındık lipitlerinin yağlı asit profiliyle ilgili olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki doymuş yağ oranının düşük ve tekli doymamış yağ oranının (MUFA) yüksek olduğu beslenme çeşitleri kan lipiti düzeyinin kontrolünde etkili olmaktadır; benzer bir sonuç, koroner kalp rahatsızlığı (CHD) riskinde de olumlu bir etken olabilir.

Ayrıca (fındık yağında yüksek oranda bulunan) tekli doymamış yağ oranıyla zenginleştirilmiş beslenme çeşitleri CHD vakalarının azlığı, tansiyon düşüklüğü, toplam kolesterol dengesinde düşüklük, lipoprotein yoğunluğunun (LDL) azaltımı veya tersinin çoğaltımı ve kan trigliserin değerinin düşmesi gibi insanlarda benzer, olumlu etkiler oluşturur.

E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra fındık en iyi ikinci kaynaktır. E vitamini çözülebilir bir lipit fenolik antioksidandır. Fenoliklerin antioksidan aktiviteleri, hidrojen atomlarını bağımsız köklere dönüştürme özelliğinden kaynaklanır. Bu bileşimler bağımsız kökler oluşturabileceği için, diyabetik hastalarda, kanser ve atherosclerosis önlemede potansiyelleri olduğuna inanılmaktadır. E vitamininin antioksidan görevi ve koroner kalp rahatsızlığı ve kanserle olan ilişkisinden dolayı, fındık ve fındık ürünlerini de içeren doğal gıda maddelerine tüketici ve sanayi tarafından olan ilgi artmaktadır. Her gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının 100%’ ünü karşılamaktadır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki fındıkta bol miktarda bulunan beta- sitosterol maddesi kolesterolü düşürmek ve kanser (kolon, prostat, göğüs) gibi pek çok hastalığı önlemekte önemli bir rol oynayabilmektedir. Bu husus tümör büyümesini engelleme ve apoptosis uyarımı içinde geçerlidir. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum başta olmak üzere fındıklar iyi birer mineral kaynağıdır. Tansiyonun dengelenmesinin yanı sıra, sodyum bakımından düşük fakat mineraller bakımından oldukça cömert olan fındığın kemik gelişimi ve sağlığı açısından da önemi büyüktür. Bu minerallerin sağlık açısından olumlu etkileri iyi bilinmektedir.

Fındık ayrıca tüm gerekli amino asitleri ve en gerekli mineralleri de içermektedir. Fındık cystine ve methionine bakımından düşük olan baklagil kökenli gıdalarla birlikte protein kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere, doğal antioksidanlar bakımından fındık iyi bir kaynaktır. Bu, fındığın ve fındık mamullerinin nutraceutical potansiyelini işaret etmektedir.Sonuç olarak, fındık, günlük dengeli beslenmede hayati bir besin ve katkı maddesidir ve kalp sağlığı açısından da en faydalı nutraceutical maddedir.

Günde bir avuç fındık yemek, sizi yukarıda bahsi geçen birçok hastalıktan koruyabilir. Fındığın besin öğeleri açısından önemi, kalp-damar hastalıklarına yol açan kolesterol ve serum lipitleri üzerine etkisine yönelik Hacettepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonuçlandırılmıştır.

kaynak : www.giresuntb.org.tr

100 Gram Fındık Besin İçeriği

628.00

Fındık Besin Değerleri (Fındık Kaç Kalori)

Fındık Besin Değerleri ( Fındık Kaç Kalori ) , Fındık İçeriğindeki vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ ve diğer faydalı besin maddelerinin  detayları , Fındık faydaları veya zararları nelerdir bu makalede, Fındık sağlık açısından önemi.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 628.00
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 60.75g94%
Doymuş Yağ 4.46g23%
Potasyum 680.00mg20%
Toplam Karbonhidrat 16.70g6%
Diyet Lifi 9.70g39%
Şekerler 4.34g
Protein 14.95g30%

A Vitamini 20.00%
C Vitamini 6.30%
Kalsiyum 114.00%
Demir 2.6%
D Vitamini 0.00%
E Vitamini 15.03%
K Vitamini 14.20%
Tiyamin 0.64%
B2 Vitamini 0.11%
Niyasin 1.80%
B6 Vitamini 0.56%
Folat 113.00%
B12 Vitamini 0%
Pantotenik asit 0.92%
Fosfor 290.00%
Magnezyum 163.00%
Çinko 2.45%
Selenyum 2.40%
Bakır 1.73%
Manganez 6.17%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

1

Kavrulmuş Kuru yemiş, çeşitli bitki meyve veya tohumları kurutularak veya işlenerek üretilen çerez. Vikipedi

Fındık Nedir?

İngilizceden çevrilmiştir-Fındık fındıkın fındıklarıdır ve bu nedenle Corylus cinsinin türlerinden türetilen fındıklardan herhangi birini, özellikle de Corylus avellana türünün fındıklarını içerir. Ayrıca türe göre fındık veya fındık cevizleri olarak da bilinir. Wikipedia (İngilizce)
 

Malzemeler

Talimatlar

1

Kavrulmuş Kuru yemiş, çeşitli bitki meyve veya tohumları kurutularak veya işlenerek üretilen çerez. Vikipedi

Fındık Besin Değerleri (Fındık Kaç Kalori)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.