Hamilelikte Demir İhtiyacı Hangi Besinlerden Karşılanır

Hamilelikte Demir İhtiyacı Hangi Besinlerden Karşılanır

Hamilelikte Demir İhtiyacı Hangi Besinlerden Karşılanır

Hamilelikte Alkol Alımı ve Fetal Alkol Sendromu

Ette ve süt ürünlerinde proteinlerin yanında vitaminlerden D, B6, B12 ve kalsiyum bolca bulunur. Eksikliği kansızlığa (pernisyöz anemi) neden olan B12 vitamininin hayvansal gıdalardan temin edildiği unutulmamalıdır.Hamilelik süresince hayvan salgıda almayan hamilelerin, B12 vitamini içeren vitamin gıda takviyelerini kullanmaları gerekir.

Hamilelik süresince anne adayının damarlarında dolaşan kan miktarı ve kan hücreleri, ortalama yüzde 50 artar. Buda hamilenin günlük demir ihtiyacını artırır.Günümüzde, hamileliğin başında kan tablosu normal değerlerde olan hamilelere, demir ilaçları hamileliğin 20. haftasından itibaren önerilir. Bu haftaya kadar demir gereksiniminin besinlerden karşılanması benimsenmiştir.
Hamilelikte et,böbrek, yumurta ve yeşil yapraklı besinler, vücudun demir ihtiyacını karşılamak için gerekli temel besinlerdir. Hayvani gıdalardan alınan demirin, bağırsaklardan sebze ve meyveyle alınanlara oranla daha fazla emildiği bilinen bir gerçektir. Vitamin ve mineraller için mevsim salatası, sebze ve meyveler öncelikle tercih edilmelidir. Anne karnındaki bebeğin kemikleri, hamileliğin 4-6. haftasından itibaren oluşmaya başlar.

Normal hamileliklerde kalsiyum ilaçları yerine, kalsiyumun besinlerden alınması tercih edilir. Hamilelerin günlük kalsiyum alımını artırmak için günde yarım litre süt (üç bardak) içmeleri gerekir.
Süt sevmeyenler ise süt ürünleri (özellikle eski kaşar), yeşil lifli sebzeler, soya, brokoli ve tarhana gibi gıdalar ile artan kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kalsiyum emilimini sağlayan D vitamini, yumurta, yağ, ve peynirden alınabileceği gibi,40 dakikalık güneş banyosuyla vücutta üretilmesi sağlanabilir.Dengeli ve yeterli beslenen hamileler, tüm ihtiyaçlarını besinlerden sağlayabilirler.

Hamilelerin günlük vitamin hapı almasına gerek yoktur. Ancak hamileliğin başından itibaren folik asit, 20. hamilelik haftasından itibaren de demir takviyesi gerekir. Hamileler unlu, şekerli yağlı gıdalarla minimal düzeyde beslenmelidir.

Hamileliğinde aşırı kilo almış anneler, gestasyonel diyabet (hamilelik esnasında saptanan şeker hastalığı), yüksek tansiyon, 4 kilo ve üstü bebek doğurma; kötü beslenen kadınlar ise anemi (kansızlık),düşük ağırlıklı bebek (2500 gr ve altında) doğurma riski taşırlar.

Hamilelikte Alkol Alımı ve Fetal Alkol Sendromu

Alkol, fetüs gelişimi üzerine teratojenik etkisi olan bir maddedir. Hamilelikte kronik alkol alımının hamilelik üzerine olumsuz etkileri; hamileliğin düşükle sonlanmasından fetusta fiziksel bozukluklara kadar değişir.

Alkolik annelerin bebeklerinde gelişme geriliği, kafatası ile yüzde yapı bozuklukları ve kalp anomalileri sıklıkla görülür. Fakat bu yapısal bozuklukların bebekte ortaya çıkmasına yol açan günlük alkol miktarı günümüzde henüz bilinmiyor. Fetal alkol sendromundan ilkc olarak 15 yıl önce bahsedilmiştir. Fetal alkol sendromu tanısı koymak için aşağıdaki bulguları gözden geçirmek gerekir:

  1. •Gelişme geriliği,
  2. •Kafa ve yüzde gelişme bozuklukları,
  3. •Microsefali (kafatasının küçük olması),
  4. •Micrognati (çene kemiğinin normalden küçük olması),
  5. •Yüzde orta hat yapı bozuklukları,
  6. •Santral sinir sistemi bozukluğu,
  7. •Dikkat dağınıklığı,
  8. •Zeka geriliği,
  9. •Davranış bozuklukları.Unutmamak gerekir ki bu bulgular tek başına fetal alkol sendromu tanısı koymak için yeterli değildir.Tüm bu bilgiler doğrultusunda hamilelik süresince sık ve aşırı miktarlarda alkol alımından kaçınmanız, bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

EtkinSaglik.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.