Kayısı Kaç Kalori – Kayısının Besin Değeri

Kayısı Kaç Kalori – Kayısının Besin Değeri

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı kanseri önleyici ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahip. Bağırsakları iyi çalıştırdığından kilo verilmesini kolaylaştırıyor. Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı olup, akciğer ve mide kanserlerinden koruyucu özelliğe sahiptir. Yorgunluğu alır. Beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de çok faydalıdır. Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir. Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Kabızlığa önlüyor. Gece körlüğünü önlüyor. Yaşlanmaya karşı vücudu korur. Beyinin düzenli çalışmasını sağlar. Strese iyi gelir. Ülserin iyileşmesinde rol oynar. Kan yapımını artırarak kansızlığa iyi gelir. Karaciğere iyi gelir. Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasını sağlar. Kansere karşı korur. Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar. Böbreklerde oluşan taşların azalmasında rol oynar. Kuru kayısılar, potasyum bakımından daha zengindir.”

Besleyici ve iştah açıcı özelliği de bulunan kayısıyı Ramazan ayında öneren uzmanlar, daha sonra şunları belirtti:

“Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.”

kaynak:milliyet.com.tr

100 Gram Kayısı Besin İçeriği

48

Kayısı Besin Değeri

Kayısı Besin Değeri , kayısı kaç kaloridir ve besin değerleri nedir bu yazımızda ele aldık. Kayısı ülkemizin en önemli meyvelerinden biridir, kurusu ve meyve suyu bolca tüketilir ayrıca Kayısı Malatya ilimizde çeşitli kayısı tatlısı ve çikolatası üretilmektedir.

Besin Değerleri Tablosu

Porsiyon Miktarı 100 gr


Porsiyon Miktarı
Kalori (kcal) 48
% Günlük Değer*
Toplam Yağ Miktarı 0.40g1%
Kolesterol 0mg
Sodyum (mg) 1mg1%
Potasyum 259mg8%
Toplam Karbonhidrat 11.00g4%
Diyet Lif 0g
Şeker 9g
Protein 1.40g3%

Vitamin A (iu) 1.926%
Vitamin C (mg) 10%
Kalsiyum (mg) 13%
Demir (mg) -0.6%
Vitamin D (iu) 0%
B1 Vitamini (mg) 0.1%
B2 Vitamini (mg) 0%
Magnezyum (mg) 10%

* Günlük Değerler 2.000 kalorilik bir diyet dayanmaktadır. Kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak günlük değeriniz daha yüksek veya düşük olabilir.

Porsiyon Miktarı1 Porsiyon

3 Adet Kayısının Besin Değeri Ve Kalorisi
 3 Kayısı

1

Kayısı, 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Vikipedi

Kayısı Nedir?

Kayısı, 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir. Vikipedi
 
 

İçindekiler

3 Adet Kayısının Besin Değeri Ve Kalorisi
 3 Kayısı

Tarife

1

Kayısı, 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Vikipedi

Kayısı Besin Değeri (Kaç Kalori)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.