Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri.

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri nelerdir. Muz, Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin sarı ve kabuklu (bazı türlerin kırmızı veya pembe kabuklu) uzun meyvelerine verilen ad. Türkiye’de daha çok Anamur ile Alanya arasında üretilen meyveleri daha küçük ve daha lezzetli olan bitkidir.

Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. Muzun bu kadar aranmasının sebebi sadece kolay erişilebilen ve kolay tüketilebilen bir meyve olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasit içeriyor olması yatmaktadır.

Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Gelişmemiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Faydaları şunlardır: Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında oldukça faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla tüketmemelidir.

B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir.[2] Bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır ve 7.6 metreye kadar çıkabilirler. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri Tablosu.

Muz Besin Değerleri

Muz Besin Değerleri

Muz Besin Değerleri (Muz Kaç Kalori) , Muz İçeriğindeki vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ ve diğer faydalı besin maddelerinin  detayları , Muz faydaları veya zararları nelerdir bu makalede, Muz sağlık açısından önemi.

Besin Değerleri Tablosu

Porsiyon Miktarı 170gr

Servings 1


Porsiyon Miktarı
Kalori (kcal) 131Yağ Kalorisi 131
% Günlük Değer*
Toplam Yağ Miktarı 0.48g1%
Kolesterol 0mg
Sodyum (mg) 3.4mg1%
Potasyum 271mg8%
Toplam Karbonhidrat 29.99g10%
Diyet Lif 2.67g11%
Protein 0.99g2%

Vitamin A (iu) 64.6%
Vitamin C (mg) 16.15%
Kalsiyum (mg) 6.8%
Demir (mg) -2.63%

* Günlük Değerler 2.000 kalorilik bir diyet dayanmaktadır. Kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak günlük değeriniz daha yüksek veya düşük olabilir.

Porsiyon Miktarı1 Porsiyon

1

Muz, C vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Muz tokluk sağlayıcı bir meyvedir. 1 adet büyük muz 3 porsiyon meyveye denktir. Bu nedenle önerilen meyve porsiyonuna göre tüketilmelidir.

İçindekiler

Tarife

1

Muz, C vitamini, folik asit, potasyum, magnezyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Muz tokluk sağlayıcı bir meyvedir. 1 adet büyük muz 3 porsiyon meyveye denktir. Bu nedenle önerilen meyve porsiyonuna göre tüketilmelidir.

Muz Besin Değerleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.