Obezite Nedir? (Obezite Tedavisi Nelerdir?)

Obezite Nedir? (Obezite Tedavisi Nelerdir?)

Obezite Nedir? (Obezite Tedavisi Nelerdir?) (Obezite miyim? : Öğren!)

Obezite Nedir? Obezite Tedavisi Nelerdir?Obezite Nedir?: Obeziteye neden olan 3 temel faktör; kötü beslenme, hareket  yetersizliği ve genetik nedenler olarak tanımlanmaktadır.

Obezite, diğer hastalık durumlarından daha fazla olacak şekilde son yıllarda giderek artan sedanter çevresel değişikliklerin (motorlu taşımacılık, elektronik ev araçları ve ekran eğlenceleri, ucuz yüksek enerji yoğunluklu besinler.) doğrudan bir sonucudur. Obezite görülme oranı (BKİ>30) son 20 yıldır üç kat artan bir epidemi oluşturmuş ve bu artan epidemi birçok gelişmiş ülkeye yansımıştır. Bu durumun artan enerji alımından çok, azalan fiziksel hareket ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Enerji içeriği yüksek, besin değeri düşük, yüksek oranda şeker ve doymuş yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesi, fiziksel hareketlerin azalması, 1980 yılından bu yana Kuzey Amerika, İngiltere, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Pasifik Adaları,

Avustralya ve Çin’de obezitenin 3 kat kadar artmasına neden olmuştur.

Obezite endüstrileşmiş toplumlarda görülür diye bir sınırlama yapmak doğru değildir, çünkü gelişmekte olan ülkelerdeki obezite, gelişmiş ülkelerdeki obezite ile karşılaştırıldığında daha hızlı şekilde artmaktadır.

Gelir düzeyi ve şehirleşmenin artması; yağ, doymuş yağ, şeker ve kompleks karbonhidrattan zengin diyet örüntüsünün oluşmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda gün geçtikçe daha az fiziksel hareket gerektiren işlerde çalışılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, ulaşımda, evlerde geçirilen zamanda ve boş zamanlarda daha pasif olarak, fiziksel hareketlerin azalmasına neden olmaktadır.

Obeziteye Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kötü beslenme: Avrupa Birliği toplumu 40 yıl öncesine kıyasla günlük beslenmeleri ile yaklaşık olarak 500 kkal kadar daha fazla enerji tüketmektedir.

Hareket yetersizliği: Avrupa Birliği toplumunun üçte birinden fazlası boş zamanlarda egzersiz yapmamakta ve günün 5 saatinden fazlasını oturarak harcadığından fazla kalori almaktadır.

Harcanan enerjiden daha fazla enerji alırsanız, vücut ağırlığında
artma, aldığınızdan daha fazla enerji harcarsanız,
vücut ağırlığında azalma olur.

Obezite ve kilo  fazlalığıyla ilişkili olan ana sağlık problemleri:

 1. Tip 2 diyabet,
 2. Kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon,
 3. Solunum hastalıkları (uyku apnesi sendromu),
 4. Bazı kanserler,
 5. Osteoartrit,
 6. Psikolojik problemler,
 7. Yaşam kalitesinde hissedilen azalma.

 

 • Obezite Nedir? (Obezite Tedavisi Nelerdir?)
 • Obezite Olmamak İçin Fiziksel Aktivite Yapmalı
 • -Günlük en az 30 dakikalık fiziksel aktivite yapmak,
 • – Tüketilen yağlı, şekerli besinlerin miktarını azaltmak,
 • – Hayvansal kaynaklı doymuş yağlar yerine, bitkisel kaynaklı doymamış yağları tercih etmeli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.