Rahat Bir Uyku İçin Bu Yiyecekleri Tüketmeyin

Hangi Besinler Uykusuzluğun Sebebidir?

Rahat Bir Uyku İçin Bu Yiyecekleri Tüketmeyin


Rahat Bir Uyku İçin Bu Yiyecekleri Tüketmeyin.

Rahat Bir Uyku İçin Bu Yiyecekleri TüketmeyinGece Yatarken bir türlü uyuyamıyormusunuz?, eğer böyleyse yediğiniz ve içtiğiniz besinleri acilen gözden geçirin ve aşağıda vermiş olduğumuz besinleri yemden önce birkaç kez daha düşünmelisiniz ve asla tüketmeyiniz.

Yağlı besinler

Mide; yağlı, kızartmalı besinleri sindirmek için çok çalışır ve uğraşır. Eğer akşam saatlerinde pizza, hamburger, patates kızartması gibi fast food besinler, yağ içeriği fazla veya kızartmalı yemekler yerseniz gece huzursuz bir mide sizi bekliyor olabilir.

Baharatlar

Özellikle gastrit, reflü gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin akşam saatlerinde fazla baharatlı, biberli, sarımsaklı yiyecekler tüketmesi gece kaliteli bir uyku uyumasını engeller.

Basit karbonhidratlar

Akşam yemeğinden sonra yapılan çay saatinde tüketilen beyaz unlu ve şekerli kurabiye, pasta, çikolata, kraker, cips, abur cuburlar, hazır meşrubatlar kısa süre sonra tekrar acıkmanıza neden olur. Ayrıca kan şekerinizi dalgalandırdığından yaşam kalitenizi düşürür. Bu gibi besinler yerine bir porsiyon meyve tercih edebilirsiniz.

Kırmızı et

Kırmızı et mide için sindirmesi zor besinlerden biridir. Özellikle yağlı et ise sindirim sistemi uzun süre uğraşır. Kırmızı et tercih ettiğiniz öğün gündüz saatlerinde olursa akşam yemeğini de hafif tercih ederseniz uyku kalitenizi artırmış olursunuz.

Kafeinli içecekler

Kahve, enerji içecekleri gibi kafein içeren içecekler uyarıcı özelliğinden dolayı uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliğinden dolayı gece uykunuzun bölünmesine neden olur.

Çiğ sebzeler

Sindirim sisteminizde gaz gibi sorunlar yaşayan biriyseniz akşam saatlerinde çiğ sebze tüketmeniz önerilmez. Lif içeriklerinden dolayı sindirim sırasında oluşan gaz derin bir uyku uyumanıza engel olur.

Kuruyemişler

Kuruyemişler yağ içeriği fazla olan besin grubudur ve tüketimi de sağlığa oldukça faydalıdır. Ancak büyük porsiyonlarda tüketimi aşırı yağa bağlı fazla enerji alımından dolayı gecele vücudun yağ depolamasına neden olabilir. Porsiyon miktarı küçük tutulmalıdır.

Turunçgiller ve ekşi meyveler

Turunçgiller ve ekşi meyveler diğerlerine göre daha fazla asit içerir ve mide asidinin de artmasına neden olurlar. Bu da mide yanmasına ve ekşimesine neden olabilir.

Ekleyen : Fitness Hareketleri

Kaynak: yeniakit.com.tr

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.