Safran Bitkisi Nedir Zarar Ve Faydaları Nelerdir

Safran Bitkisi Nedir Zarar Ve Faydaları Nelerdir


Safran Bitkisi Nedir Zarar Ve Faydaları Nelerdir.Bu yazıda safran bitkisinin zararları ve yararları hakkında bilgi vereceğiz.

 Safran Nedir?

Safran Bitkisi Nedir Zarar Ve Faydaları NelerdirÇok daha nadir olmak üzere bazen çiçeğin taç yaprakları da kullanılmaktadır.

Safran olarak bildiğimiz, sofralarımızda kullandığımız ve sarı rengiyle yiyeceklere renk katan baharat, safran bitkisinin çiçeğindeki dişicik tepeciklerinin,

Bbitkinin diğer kısımlarından ayrılarak elde edilmesinden oluşur. Safranın içeriğindeki en temel bileşenler krosinler ve uçucu yağdaki safranal’dır. Safranın içinde (%4) oranında bulunan pikrokrosin maddesi , bu baharata acı tadını kazandırırken, safranal maddesi ise baharatın kokusundan sorumludur.

Safran, Hindistan, Balkanlar ve doğu Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Bu bitki Hindistan, İspanya, Fransa, İtalya ve Orta Doğu’da yetişmektedir.

bitkinin medikal amaçlarla kullanılan kısmı stigma ,çiçeğin içindeki dişicik tepesi ve boyuncuk’tur.

Ancak safranın medikal amaçlarla yüksek dozlarda kullanımı güvenli değildir. Örneğin günlük 5 gram safran tüketiminin yan etkilere neden olabileceği görülmüştür.

Günlük 12-20 gram safran kullanımının ise ölümcül olabileceği düşünülmektedir. Safranın medikal amaçlar için kullanılan miktarı, düşüğü tetikleyebileceği için gebeler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

malesef günümüzde safran diye zerdeçal satıldığı yada çok az miktarda safranın zerdeçala karıştırılarak safran diye tüketiciye sunulmaktadır . bu yüzden gramı altın değerinde olan safranı alırken çok güvendiğiniz terlerden almaya özen gösteriniz.

Yazan::Bitki TV

Ekleyen : İlaç Rehberi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.