Yağlı Ciltler İçin Vitamin Desteği

Yağlı Ciltler İçin Vitamin Desteği

Yağlı Ciltler İçin Vitamin Desteği; Yağlı cilt, gün ilerledikçe cildin parlak ve yağlı olmasına ve tüm tazeliğini kaybetmesine neden olarak sinir bozucu olabilir. Yağlı cildi sıkça estetik olarak cazip olduğu düşünülür ve yağlı cilde sahip olanlar arasında benlik saygısı düşük olur.

Neden  Yağlı Cilt Olur?

Yağlı cilt, cildimizdeki yağ bezlerinin aşırı miktarda üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bezler cildi yumuşak ve esnek tutmak için yağ üretir, ancak aşırı yağ yağlı bir cilde neden olur. Fazla üretim, kalıtsal olabilir, yanlış diyetle tetiklenebilir veya hormonal bir dengesizlik sonucu olabilir.

Yağlı Ciltler İçin Vitaminler

Bakmadığı zaman yağlı cilt, sivilceye yol açabilir; bu daha da zahmetlidir.  Bununla birlikte, yağlı cilt iyi bir diyetle kontrol edilebilir. Normal diyetine daha fazla vitamin zengini gıdalar eklenmesi, yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Vitaminler antioksidan özellikleri nedeniyle cildi korumaya yardımcı olurlar.

A vitamini ve B6 vitamininin yağlı cildi kontrol altında etkili olduğu söylenir. C vitamini veya askorbik asit cildi serbest radikal hasarından korur. Aşırı havaya, hava kirliliğine ve ultraviyole güneş ışığına maruz kalma yüzünden serbest radikaller oluşur, hepsi gözenekleri tıkar ve cildi daha yağlı hale getirir.

  • A vitamini yağlı cildi hafifletmeye yardımcı olur. Biri, yağ salınımını kontrol etmek için A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini, E vitamini ve çinko takviyelerini alabilir.
  • Daha fazla B2 vitamini ve B5 vitamini açısından zengin besinler yemek, cildin yağ bezlerinin salgılanmasını dengelemeye yardımcı olur. İyi vitamin B2 ve vitamin B5 kaynakları, organ eti, yumurta sarısı, buğday tohumu, maya, yapraklı yeşil sebzeler, domates, kavun, fındık, siyah fasulye ve bütün pirinçtir. Vitamin B2 eksikliği aynı zamanda yaş lekeleri ve pigmentasyona da yol açabilir.
  • Turunçgil meyvelerinin  C vitamini, cildin esnekliğini korumak ve yaraları iyileştirmek için gereklidir ve diğer vitaminlerle birlikte iyi çalıştığı düşünülür.

Genel olarak, vitamin eksikliği sağlıksız bir cilde neden olabilir. Bununla birlikte, gözyaşı dökme vitamin haplarının cilt problemlerini çözmeyeceğini akılda tutmak önemlidir. Kendiniz Bir şey yapmadan  önce doktorunuza danışın.  Ayrıca, tüm cilt sıkıntılarını çözmek için vitamin takviyeleri geliştiren ürünlere değil, vitaminleri doğal yollardan almaya bakın.

Losyonlar ve kremler gibi kozmetik ürünleri deride yağ görünümünü düzenleyen ,cildi güçlü hale getirmek için çalışmalar yapıldı. Makyaj ürünleri yağlı cilt için mühlet sağlarken cildi uzun süre kullanmayacak renklerde doğal   ürünler kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Burada vitaminlerin daha kullanışlı olduğu bulunmuştur. Günümüzde, anti-inflamatuar ve detoks özelikleri olan B kompleksi,  birçok cilt bakım ürünlerinde yağlı cildi kontrol etmek için bulunabilmektedir. Topikal formülasyonlarda pantotenik asit, niasin, piridoksin ve pantotenolün aktif karışımları faydalı bulunmuştur ve cildi renklendirmemiştir. Bu vitaminleri kullanan yüz makyaj ürünlerinin yağlı cildi kabul edilebilir bir şekilde muhafaza ettiği ve cildi uzun süre kullandıktan sonra tonlamış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cildin kızarma veya kızarıklığa neden olmazlar.

Yağlı Ciltler için Ana Besinler

Vitaminleri içeren meyve ve sebzelerin topikal uygulanması da yağlı ciltlerin tedavisinde mükemmel ve meyveler kullanan ev ilaçları en iyi tedavi kabul  edilir.

  • Limon, portakal veya tatlı kireç kabuğu suyun içinde kaynatılabilir ve bir gece soğumaya bırakılabilir. Daha sonra su sprey şişesine doldurup saklanabilir. Bu etkili bir sıkılaştırıcı gibi davranır ve pürüzsüz ve yumuşak bırakarak yağlı cildi temizlemeye yardımcı olur.
  • Kabuklar ayrıca gölgede yaklaşık on gün kurutulabilir ve toz haline getirilerek yüz maskesi olarak kullanılabilir. Yağlı bir cildi temizlemek ve temiz cildi  çıkarmak için yüz maskesini ılık veya soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Çeviri: Özer Çaylı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.