Yoğurt Besin Değerleri – Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurt Besin Değerleri – Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurt Besin Değerleri – Yoğurt Kaç Kalori

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Özellikle az yağlı veya light yoğurt tüketmek, kilo verme konusunda sizi desteklemektedir. Yoğurt yiyenlerin kilo verme başarısı %22 daha yüksektir.

Özellikle karın bölgesindeki yağlardan mutsuzsanız, beslenme planınıza yoğurt eklemeyi unutmayın. Kilo azalmasında yoğurdun önemli katkısı var.

Yoğurtta bulunan iyi bakteriler, sindirim sistemi ve bağırsak enfeksiyonlarında oldukça faydalıdırlar. Mikroorganizmaları öldüren bir yapıya sahiptir.

Sindirim sistemini düzenlemeye destek vererek, probiyotik etkisini gösterir. Yoğurt tüketimi sindirim sistemi üzerinde etkilidir.

Yoğurtta bulunan önemli vitamin kaynakları potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve B5 vitaminidir. Yoğurt aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini korur ve düzgün bir sinir sistemi gelişiminde etkili B12 vitaminini içerir.

Özellikle egzersiz gibi bedensel güç gerektiren işlerde yoğurt gücünüzü destekler ve size önemli bir destekçidir. Kasların kendini tamir etmesi için gereken amino asitleri sağlar. Egzersiz sonrası tükenmiş kaslarınıza enerji depolar.

Doğadaki bazı bakterilerin vücudumuza faydası vardır. Bunların başını ise, laktobasiller çekiyor. Laktobasiller, vücudumuzun her bölgesinde doğal olarak var. Kadınlarda, vajinanın eko sistemini koruyor. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor. Vajinada asit ortamı mevcuttur. Bazı laktobasiller, diğer mikropların üremesini önleyen maddeler üretir. Ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek, diğer organizmaların üremesini engellerler.

Mikroplar, hücre zarına tutunur ve hücrenin içine sızarak enfeksiyona sebep olur. Laktobasiller, hücre zarındaki bu tutunma bölgelerini kaplayarak, öbür bakterilerin yer almasını önler. Bu sayede genital hastalıklardan korumuş olur.

Pek çok yoğurt tipi arasında tüketilmesi gereken, probiyotik tip yoğurttur. Ayrıca evde kendinizin mayaladığı yoğurt da aynı etkiyi yapar. Yoğurdun suyunu içmeye özen gösterin çünkü suyunda bol miktarda laktobasilus bulunur.  Kan basıncını düzenlemede etkili olan yoğurt, hipertansiyon ve böbrek hastalıklarına karşı sizinle savaşan, destekleyen önemli bir besindir.

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan uzak durmak istiyorsanız, yoğurt tüketmelisiniz. Soğuk algınlığında mikroplarla savaşabilmek için vücudun bağışıklık arttırıcı hücrelerine sinyal gönderir. T hücreleri düşüş seviyesinde alerjisi olanlar da yoğurt tüketmelidir. Yoğurt düş etlerine ve diş minesine koruyucu destek verir. Periodontal hastalıklardan uzak durmak ve daha güvenle gülümsemek için yoğurt tüketin.

Yoğurt, kemikleriniz için çok yararlıdır. Kalsiyum açısından zengin olduğundan, küçük yaşlardan itibaren yoğurt yeme alışkanlığı sağlanmalıdır.Menopozdan sonra kemik yoğunluğu azalır. Bu yüzden yoğurt yemek daha önem kazanır.Ailesinde osteoporoz hastalığı olan kişilerin, diğerlerine oranla daha çok yoğurt tüketmesi gerekir.

kaynak:trthaber.com

100 Gram Yoğurt Besin İçeriği

69.00

Yoğurt Besin Değerleri ve Kalori Değeri

Yoğurt Besin Değerleri ve Kalori Değeri, yoğurdun içeriği ve vitaminleri, yoğurdun protein yağ ve karbonhidrat değerleri nelerdir. Yoğurt sağlık açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Fosfor ve protein bakımından zengindir. Yoğurt Bağırsak florasını koruyarak  sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar ve bol kalsiyum içerir.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr

Porsiyon 0.5


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 69.00
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 3.80g6%
Doymuş Yağ 0.12g1%
Kolesterol 10.00mg4%
Sodyum 53.00mg3%
Potasyum 191.00mg6%
Toplam Karbonhidrat 4.24g2%
Diyet Lifi 0.00g0%
Şekerler 5.28g
Protein 10g20%

A Vitamini 4%
C Vitamini 1%
Kalsiyum 110%
Demir 0.1%
D Vitamini 44.00%
E Vitamini 0.01%
Tiyamin 0.02%
B2 Vitamini 0.28%
Niyasin 0.21%
B6 Vitamini 0.06%
Folat 7.00%
B12 Vitamini 0.75%
Pantotenik asit 0.33%
Fosfor 110.00%
Magnezyum 13.00%
Çinko 0.40%
Selenyum 1.70%
Bakır 0.02%
Manganez 0.01%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim0.5 Porsiyon

 100 gr yoğurt

Malzemeler

 100 gr yoğurt

Talimatlar

Yoğurt Besin Değerleri ve Kalori Değeri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.