Yumurtanın Besin Değerleri – Yumurta Kaç Kalori

Yumurtanın Besin Değerleri – Yumurta Kaç Kalori

Yumurtanın Besin Değerleri – Yumurta Kaç Kalori,

Genel olarak çok  fazla miktarda  vitamin ve yağları yumurta sarısında bulunmaktadır  , beyaz kısmında  ise   proteinler , vitamin, içermektedir. Yumurtanın protein emilimi bakımından en çok tüketim şekli rafadan  şeklinde (az pişmiş) olarak tüketilmektedir.

Yumurtanın Faydaları  Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu hayvansal protein kaynaklarından olan yumurtanın sayısız faydası bulunmaktadır.

İşte özellikle sabahları tüketeceğiniz, kendi küçük faydası büyük olan yumurtanın yararları…

1. Yumurta çok besleyici  bir gıdadır.

Yumurta yüksek miktarda vitamin ve mineral içermektedir. B2, B12A vitamini, selenyum ve fosfat bunlardan sadece bir kaçıdır.

2.D vitamini kaynağıdır.Yumurtanın Besin Değerleri - Yumurta Kaç Kalori

Yumurtanın içerisinde bulunan D vitamini, vücut için en önemli bileşendir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır.

3. Kalp hastalıklarının en büyük düşmanıdır.

Yumurta içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde kalp hastalıklarını önlemektedir.

4. Hamile ve emziren anneler dikkat etmeli

Gebelik ve emzirme döneminde yumurta tüketmek, özellikle bebeğin gelişimine büyük oranda destek vermektedir. Ayrıca günlük ihtiyaçları olan besin kaynaklarını da karşılamaktadır.

Yumurtanın Besin Değerleri – Yumurta Kaç Kalori yazının devamı…

Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Yumurta içerdiği onlarca temel besin maddelerinin yanında antioksidan ve biyoaktif maddelerin özelliklerinden dolayı basit gıda alanında değil kimya, farmakoloji, kozmetik ,tıp alanlarında da kullanılmaktadır. Bu değerli besin maddesi hakkında bilmediğimiz, yanlış bildiğimiz birçok bilgi mevcut. Bu nedenle aşağıdaki 14 önemli ve çarpıcı bilgi yumurta hakkındaki düşüncelerinizi tamamen değiştirecek.
 2. Yumurtanın besin madde değerleri ne kadar yüksektir?
  Yumurta, sağlıklı yaşam için, gerekli olan 6 temel besin grubunun (protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve su) tümünü içerir. Bir yumurta, birçok besin maddesi (protein, n-3 yağ asitleri, vitamin A, K, D, E, B2, B12, niyasin, biyotin, pantotenik asit ve birçok mineral) için önerilen günlük dozların %9’dan fazlasını karşılamaktadır. Yüksek besin maddesi içeriğine rağmen yumurtanın enerji içeriği çok yüksek değildir. Orta boy bir yumurtanın (60 gr) enerji içeriği ortalama 80 Kcal’dir.
 3. Çiğ yumurta tüketmek sağlık açısından zararlı mıdır?
  Çiğ yumurtada Salmonella bakterisi bulunma olasılığı olduğundan ve bu bakterinin de ancak pişirmeyle etkisiz hale gelmesinden dolayı sağlık açısından güvenli değildir ve çiğ olarak tüketilmemelidir. Salmonella bakterisinin birçok tipi vardır ve bazıları gıdalarda yüksek oranda bulunduklarında zehirlenmeye yol açabilir. Dolayısıyla iyi pişirme bakterinin yok olması açısından önemlidir.
 4. Sarısı daha koyu renkli olan yumurta daha lezzetli ve daha besleyici midir?
  Sarı rengi yumurtanın besin değerini etkilemez. Yumurta sarısına renk veren madde ksantofil pigmentleridir. Bu pigmentleri tavuk üretemez, tükettiği yemlerle alması gerekir. Yumurta sarısına rengini veren lutein ve zeaksantin pigmentleri aynı zamanda önemli antioksidanlardır. Bu pigmentler tat oluşturmaz. Bu nedenle açık ve koyu sarılı yumurtaların besin değerleri ve lezzetleri arasında bir fark yoktur.
 5. Kahverengi kabuklu yumurtalar beyaz kabuklu yumurtalara göre daha besleyici midir?
  Kabuk rengi kalıtsal bir özelliktir. Genelde kahverengi tüylü ve kırmızı kulakçık rengine sahip tavuklar kahverengi kabuklu yumurta yumurtlar. Beyaz tüylü ve beyaz kulakçık rengine sahip tavuklar beyaz kabuklu yumurta yumurtlar. Kahverengi kabuklu yumurtalar biraz daha iridir ve kabuk kırılma mukavemeti daha yüksektir. Fakat kahverengi ve beyaz kabuklu yumurtaların besin değerleri arasında fark yoktur.
 6. Bir tavuk günde 1 yumurtadan daha fazla yumurta yumurtlayabilir mi?
  Yumurta verimi yüksek olan tavuklar en fazla günde bir kez yumurtlar. Çünkü bir yumurtanın oluşumu için 24 – 26 saat gerekir. Bazı fizyolojik nedenlerden ( örneğin erken ovulasyon) bazı tavukların günde 2 kez yumurtladığı görülebilir. Fakat bu tavuklar ertesi gün yumurta yumurtlamaz.
 7. Yumurtanın kollajen içeriği yüksek midir?
  Yumurta kabuk altı zarlarının yapısında yüksek miktarda kollajen bulunur. Kabuk altındaki zarların esnek olduğu kadar stabil durmasını sağlayan kollajenler aynı etkiyi insanlarda da gösterdiğinden tüketimi oldukça yararlıdır. Birçok ünlü kozmetik firmasının da kullandığı yumurta kabuk altı zarları dünyanın en ucuz kollajen kaynağı olarak gösterilmektedir. Yumurta kabuk altı zarları, haşlanmış yumurtanın üstünde (zarı soymadan) tüketilebilir. Cilt esnekliğini ve kırışıklık azaltıcı etkisini gözle görülür şekilde düzenleyecektir.
 8. Yumurta yıkamak gerekir mı?
 9. Yumurta yıkanmaz. Yıkama, yumurta kabuğundaki koruyucu tabakaya (kütikül) zarar verir. Özellikle soğuk suda yıkanan yumurtalarda kabuk yüzeyinde bulunan mikroorganizmalar yumurta üzerindeki mikroskobik gözenekler aracılığıyla yumurta içine çekilir. Bu nedenle yıkanan yumurtalarda enfeksiyon riski artar. Ayrıca elde yıkanan yumurtalara el ile temas yoluyla birçok patojen bulaşabilir.
 10. Uzun haşlanan sarının çevresinde oluşan yeşil – gri tabaka zararlı mı?
  Uzun süre yüksek sıcaklıkta haşlanmış veya haşlandıktan sonra uzun süre soğutulmadan kalmış yumurtalarda sarının etrafında yeşil – gri renkli halka oluşur. Bu yumurtalarda belirgin bir kükürt kokusu hissedilir. Yumurtadaki demir ve kükürtün sarı yüzeyinde etkileşimi sonucu bu renk değişimi oluşur. Bu yumurtanın tüketimi sağlığa zararlı değildir.
 11. Bazı yumurtaların kabuğu neden daha kolay soyulur?
  Taze yumurtalar haşlandığı zaman daha zor soyulur. Çünkü kabuk ile kabuk altı zarları ve yumurta akı daha sıkı bağlanmıştır. Yumurta bekletilince su kaybı olur, küt uçta dış ve iç kabuk altı zarları birbirinden ayrılarak hava hücresi oluşur. Bu yumurtalarda kabuk daha kolay soyulur. Kısaca zor soyulan yumurta daha tazedir.
 12. Döllü yumurtalar  nasıl anlaşılır? 
  Ticari yumurta üretiminde sürüde horoz bulunmadığı için üretilen yumurtaların tümü dölsüzdür. Ancak köy yumurtası alınırsa ve sürüde horoz varsa sarının yüzeyindeki halka şeklindeki kan lekesi, yumurtanın döllü olduğunun, embriyo gelişiminin kanıtı olabilir. Marketlerden alınan karton viyol içerisindeki yumurtalarda kabuğa yakın yerde veya ak üzerinde görülen kırmızı lekeler tavuğun karaciğerinde ya da yumurtalığında oluşmuş kan lekeleridir. Bu lekeler döllülük ya da embriyonik gelişim değildir.
 13. Yumurtanın kolesterolü yüksek midir? 
  Orta büyüklükte bir yumurta 210 mg kadar kolesterol içerir. Bu kolesterolün hemen hemen tamamı yumurta sarısında bulunur. Yüksek kolesterol sorunu yaşayan insanların günde bir yumurta sarısından fazla tüketmesi önerilmez. Yumurta akında kolesterol yoktur. Bu nedenle yüksek kolesterol sorunu olan insanların yumurta akı tüketmesinin bir sakıncası yoktur. Kolesterolsüz yumurta üretmek mümkün değildir. Ancak; genetik ıslah, rasyon içeriğinin değiştirilmesi, bazı yem katkıları veya bazı kimyasallarla yumurta kolesterolünü bir miktar azaltmak (%10 – 50) mümkündür.
 14. Fonksiyonel yumurtalar güvenilir mi?
  Fonksiyonel yumurtalar son yıllarda yaygınlaşan yumurta çeşitleridir. Yumurtanın sahip olduğu besin değerinin yem içeriği değiştirilerek artırılması ya da azaltılmasıyla oluşturulur. Selenyumlu, omega3‘lü, vitaminli, mineralli yumurtalar fonksiyonel yumurtalara örnektir. Fonksiyonel yumurtanın diğer fonksiyonel gıdalara göre en önemli avantajı, aşırı dozun hemen hemen imkansız olmasıdır. Çünkü tavuk yumurtayı neslinin devamı için üretir ve hiçbir besin maddesini embriyoya zararlı olacak dozda yumurtaya aktarmaz. Bu nedenle bu yumurtaların tüketimi güvenilirdir.
 15. Tavuklara verilen antibiyotikler yumurtaya geçer mi?
  Antibiyotik kalıntıları yumurtaya geçebilir. Avrupa Birliğinde 2006’dan itibaren antibiyotik kullanımı yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde yumurta sektöründe veteriner denetiminde ve hastalık tedavisi amacıyla bazı antibiyotiklerin kullanımına izin verilmektedir. Arınma süresi tamamlanmadan üretilen yumurtaların satışı yasaklanmıştır. Ülkemizde de AB uyum sürecinde antibiyotik kullanımı yasaklanmıştır. Ancak üreticisinin belli olmadığı açıkta satılan yumurtalarda antibiyotik riski söz konusu olabilir.
 16. Yumurtanın protein içeriği ne kadar yüksektir?
  Bir orta boy yumurta ortalama 8 gram (%13) protein içerir. XL boy yumurtalarda bu miktar 13 grama kadar çıkmaktadır. Temel besin kaynaklarımızla karşılaştırıldığında yumurta, protein içeriği yüksek gıdalar sınıfında ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca yumurta proteini, diğer protein içeren gıdalara kıyasla daha yarayışlıdır.

Yumurtanın Besin Değerleri – Yumurta Kaç Kalori için kaynaklar.

Yumurtanın Besin Değerleri Tablosu – Yumurta Kaç Kalori Tablosu

100 Gram Yumurta Besin İçeriği

143.00

Yumurta Besin Değerleri

Yumurta Besin Değerleri ve içeriği, yumurtanın içerdiği besin maddeleri, protein , karbonhidrat , vitamin ve mineral ve yumurtanın kalori değerleri tablosu.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 143.00
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 9.51g15%
Doymuş Yağ 3.13g16%
Kolesterol 372.00mg124%
Sodyum 142.00mg6%
Potasyum 138.00mg4%
Toplam Karbonhidrat 0.72g1%
Diyet Lifi 0g
Şekerler 0.37g
Protein 12.56g26%

A Vitamini 540.00%
C Vitamini 0.00%
Kalsiyum 56.00%
Demir 1.75%
D Vitamini 82.00%
E Vitamini 1.05%
K Vitamini 0.30%
Tiyamin 0.04%
B2 Vitamini 0.46%
Niyasin 0.07%
B6 Vitamini 0.17%
Folat 47.00%
B12 Vitamini 0.89%
Pantotenik asit 1.53%
Fosfor 198.00%
Magnezyum 12.00%
Çinko 1.29%
Selenyum 30.70%
Bakır 0.07%
Manganez 0.03%
Krom 215.1%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

1

Yumurta, protein,folik asit,fosfor,demir,çinko açısından zengin bir besindir. Vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir, kalitelidir. Sağlıklı bireyler her gün et veya peynir yerine tüketebilir. Yüksek kolesterolü olanlar haftada 2-3 kez tüketebilir

Yumurta Nedir?

Yumurta, dişi hayvanların ve özellikle kuşların embriyoyu korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir. Birçok hayvanın yumurtaları yiyecek olarak kullanabilmesine karşın, yumurta denince akla ilk gelen şey tavuk yumurtasıdır. Vikipedi

Malzemeler

Talimatlar

1

Yumurta, protein,folik asit,fosfor,demir,çinko açısından zengin bir besindir. Vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir, kalitelidir. Sağlıklı bireyler her gün et veya peynir yerine tüketebilir. Yüksek kolesterolü olanlar haftada 2-3 kez tüketebilir

Yumurta Besin Değerleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.