Zayıflatan En Besleyici 10 Yiyecek nedir?

Zayıflatan En Besleyici 10 Yiyecek hangileridir?

Zayıflatan En Lezzetli Besinler ( BMI Vücut Kitle İndeksi Hesaplama)

Zayflatan En Besleyici 10 Yiyecek.

Kan şekerini hızla yükseltmez, glisemik indeksi düşüktür, midede suyla birleşip şişer ve mideyi uzun zamanda terk eder. Bu özellikleri yulafın daha uzun süre bizi tok tutmasına sebep olur. Bu yüzden daha uzun süre tok olur, çabuk acıkmayız, daha az kalori alarak daha hızlı zayıflarız.

Zayıflatan En Besleyici 10 Yiyecek

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Badem

Krom bir çeşit mineraldir ve özellikle zayıflama konusunda çok etkilidir. Krom insülinin içerisinde vardır, kan şekerini ayarlama da etkili olan insülinin etkisini arttırır. Kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve şeker isteklerini keser.

Badem yüksek miktarda krom içerir, bu yüzden ara öğünde her gün düzenli olarak 6-7 adet badem tüketin fakat kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını yani çiğ bademi tercih edin.

Zayıflatan en lezzetli besinlerden  : Komplex Karbonhidratlar

Kompleks karbonhidratlar yüksek posa içeriğinden dolayı hem kan şekerini daha yavaş yükseltirler hem de daha tok tutarlar. Bilinenin aksine yağsız yapıldığı takdirde kompleks karbonhidratlar kilo vermemize yardımcıdır.

Yemek yanına az zeytinyağlı bulgur veya 3-4 kaşık kepekli makarna, ekmek yerine tüketilebilir.

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Muz

Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotonin hormonu oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır.

Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muz ve yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. “Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır” şeklindeki bilgiler yanlıştır.

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Maydanoz

Ödemler, zayıflama esnasında özellikle kadınlarda çok sık rastladığımız ve süreci yavaşlatan bir durumdur. Ödem vücudun normalden fazla su toplaması olarak görülür.

Bu sorunla başa çıkabilmek için salatalarda ve yemeklerde bol bol maydanoz tüketiniz. İsterseniz kaynatıp suyunu da içebilirsiniz.

Zayıflatan En Besleyici 10 Yiyecek

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Yumurta

Diyette en büyük problem acıkma dır.

Acıkma hissini bastırmak ve uzun süre tok tutan besinler diyette çok önemlidir.

Kullanılırlığı vücutta yüzde 100 olan ve çok kaliteli protein içeren yumurta tok tutar ve her gün özellikle yağsız olmak şartıyla kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

Zayıflatan en lezzetli besinler den: Bezelye  – Fasulye – Fıstık

Albümin çok önemli bir taşıyıcı proteindir. Yapılan araştırmalarda iştahı kapattığı gözlenmiştir. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Bu yüzden zeytinyağlı taze fasulye tüketiniz. Fasulyeyi et yemeklerinin yanında garnitür olarak buharda pişirerek servis ediniz.

Zayıflatan en lezzetli besinler : Süt Grubu

Yapılan araştırmalarda kalsiyumdan zengin diyetlerin, daha fazla yağ yakımını ve kilo vermenin hızlanmasını sağladığı gözlenmiştir. Bu yüzden gün içinde 2-3 porsiyon süt ve süt grubu ( probiyotik yoğurt, kefir, süt, ayran, yoğurt) tüketiniz.

Zayıflamak için mutlaka yağsız veya sıfır yağlı tüketmek zorunda değilsiniz. Benim önerim doğal günlük sütler ve evde yapılmış yoğurtlardır.

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Çorba

İştahın azalması zayıflamak için çok önemlidir. Bu yüzden midenin kapasitesini dolduracak az kalorili besinler almak gereklidir.

Çorba hem düşük kalorili hem de yemeğin en başında tüketildiği için midenin dolmasına ve ana yemeğin daha az tüketilmesine sebep olur. Kremalı çorbalar haricinde hepsini tüketebilirsiniz. Çorbanın lif içeriğini arttırmak için sebze ve bulgur ekleyebilirsiniz.

Zayıflatan en lezzetli besinlerden : Zencefil

Yapılan çalışmalarda zencefilin metabolizma hızını arttırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden her besine toz zencefil veya salatalara küp küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz.

Yeşil çayın içine de yarım çay kaşığı toz zencefili ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

 Zayıflatan En Besleyici 10 Yiyecek
Kaynaklar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.