Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Besin Değerleri - Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalarda dünya üzerinde yaşları 2000 üzerinde olan çok fazla zeytin ağacı halen yaşamaya devam etmektedir. Bu ağaçlar bilimsel çalışmalarda insanlar için uzun yaşamın bir işareti olarak kabul edilir.

Zeytin e Zeytinyağı ve Zeytin yaprağı eski Mısırlılar tarafından gerek gıda olarak ve gerekse tıbbi olarak yaygın olarak kullanılmıştır.

Yaprağında bulunan Oleuropeitt maddesi, ağaçları hastalık ve zaralı haşere ve böceklerden koruyan madde olduğu araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Tıpta son yıllarda Oleuropeitt maddesi üzerinde çalışmalar arttırılarak devam etmektedir.

Yapraklarından bulunan Kalsiyum Elenolate, genel zararlı olan virüs, bakteri ve mantarlardan vücudumuzu arındırma özelliğine sahiptir.

Yapılan bilimsel çalışmalar Zeytinyağının, içerdiği E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, kanıtlanmıştır.

Dünya sağlık teşkilatı (WHO) kalp krizi ve kalp hastalıklarına en az Girit Adasında rastlandığını ve burada yaşayan insanlarda kalp krizi riskinin en alt düzeyde bulunduğunu rapor etmiştir. (Girit Adası eski çağlardan günümüze zeytinyağı merkezidir)

Zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A,D,E ve K vitaminleri de mevcuttur. Bu vitamin ve maddelerin kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.

Zeytinin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellikleri bulunduğu belirlenmiştir.

Zeytinin içeriğindeki E, A, D ve K vitaminlerinin çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olduğu, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlenmesine katkı sağladığı, yaşlılarda ise kemik erimesi osteoporoz’u azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.

Zeytin karaciğerin dostudur. Ayrıca sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

kaynak: gemlikzeytini

Zeytinin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

Zeytinin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

Zeytinin Besin Değerleri Zeytin Kaç Kalori) , Zeytin İçeriğindeki vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ ve diğer faydalı besin maddelerinin  detayları , Zeytinin faydaları veya zararları nelerdir, Zeytinin sağlık açısından önemi nedir?

Besin Değerleri Tablosu

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Miktarı
Kalori (kcal) 210
% Günlük Değer*
Toplam Yağ Miktarı 21g33%
Trans Yağ 0g
Kolesterol 0mg
Potasyum -1mg-0%
Toplam Karbonhidrat 1.2g1%
Diyet Lif 0g
Şeker 19.1g
Protein 1.8g4%

Vitamin A (iu) 60%
Vitamin C (mg) 0%
Kalsiyum (mg) 76%
Demir (mg) 1.7%
B1 Vitamini (mg) 0.02%
B2 Vitamini (mg) 9.02%
Niyasin (mg) -1.7%

* Günlük Değerler 2.000 kalorilik bir diyet dayanmaktadır. Kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak günlük değeriniz daha yüksek veya düşük olabilir.

Porsiyon Miktarı1 Porsiyon

 100 g Sofralık Siyah Zeytin

İçindekiler

 100 g Sofralık Siyah Zeytin

Tarife

Zeytinin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.